TRĄDZIK RÓŻOWATY (łac. acne rosacea)
→ O co właściwie chodzi z tym trądzikiem różowatym?
Trądzik różowaty jest chorobą skóry, którą zalicza się do tzw. „nerwic naczynioruchowych”. To oznacza, że skóra pod wpływem różnych czynników bardzo łatwo ulega zaczerwienieniu, a pod skórą nieznacznie zaczyna zbierać się łój. Lubi pojawiać się w środkowej części twarzy oraz na skórze głowy, szyi i dekoltu, a także w okolicy uszu. Na tym jednak się nie kończy, ponieważ trądzik ten ma swoje etapy, a każdy kolejny jest gorszy od tego pierwszego. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać trądzik różowaty i umieć szybko zareagować, idąc do lekarza: dermatologa.
→ Przyczyny trądzika różowatego
Głównymi przyczynami powstawania trądziku różowatego są czynniki środowiskowe oraz genetyczne. Problem ten dotyczy osób, które przechodziły w latach młodzieńczych trądzik pospolity (najczęściej posiadający podstawy hormonalne) oraz osób powyżej 30 roku życia (zarówno mężczyzn, jak i kobiety).
Przyczyny powstawania trądziku różowatego:
- długotrwały stres;
- spożywanie tłustych i ciężkostrawnych potraw;
- spożywanie alkoholu;
- zbyt częsta ekspozycja na słońce;
- niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej;
- korzystanie z basenów z wodą chlorowaną oraz sauny;
- zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy, PCOS);
- zakażenie wirusem opryszczki wargowej (HSV);
- nadmiar witaminy B6 i B12;
- przyjmowanie leków obniżających poziom kwasu nikotynowego i cholesterolu;
- stosowanie na skórę twarzy zewnętrznych preparatów glikokotykosteroidowych.
→ Objawy trądzika różowatego
Umówmy się, trądzik różowaty jest chorobą łojotokową, jednakże czas jego panowania jest dzielony na okresy zaostrzeń lub remisji, a więc zaliczamy go do grup chorób przewlekłych. Występujące objawy można podzielić na: pierwszorzędowe i drugorzędowe, co oznacza że I grupa to krostki i grudki, teleangiektazje, a także rumień przelotny i stały; zaś II grupa to zmiany przerostowe, suchość skóry, obrzęki, pieczenie w obrębie zmian, a także objawy oczne. Zgodnie z kwalifikacją przyjętą w medycynie, występują cztery postacie i jedna odmiana trądziku różowatego:
- postać grudkowo-krostkowa → czyli w środkowej części twarzy mamy obecny rumień przetrwały, okresowo występują grudki i krostki;
- postać teleangiektatyczno-rumieniowata → czyli na twarzy występuje rumień przetrwały lub przelotny, a zmianom tym towarzyszą teleangiektazje, uczucie pieczenia oraz obrzęk twarzy;
- postać z przewagą zmian przerostowych → pojawiające się na pogrubiałej skórze zmiany mają charakter guzowaty, obejmują okolice nosa, brody, czoła, policzków i uszu. Częstym objawem jest zapalenie mieszków włosowych;
postać oczna → w przypadku tej postaci trądziku różowatego, chory cierpi na częste gradówki i jęczmienie oraz na nawracające zapalenia brzegów spojówek lub spojówek i rogówki.
Jedyna odmiana tej choroby → zarniniakowy trądzik różowaty, objawia się twardymi guzkami i grudkami barwy żółtej, czerwonej lub brązowej. Zmiany te mogę prowadzić do powstawania blizn na skórze.
→ Metody leczenia trądzika różowatego
Jeżeli zauważyliście u siebie pierwsze objawy, które wskazują na początek rozwoju trądziku różowatego, nie zwlekaj! Koniecznie jak najszybciej skonsultuj się z dermatologiem. Już po pierwszej wizycie lekarz będzie mógł wprowadzić leczenie, a to oznacza, że dzięki prędko rozpoczętej terapii możesz uniknąć trwałych i szpecących zmian na skórze.
Metoda leczenia trądziku różowatego zależy od stanu Twojej cery, jednakże mówi się o trzech etapach terapii:
pielęgnacja z użyciem kosmetyków
- dermatologicznych;
- leczenie miejscowe; leczenie doustne.
→ Jak można zapobiec nawrotom trądziku różowatego?
Ważnym elementem zapobiegającym nawrotom trądziku różowatego jest poprawna pielęgnacja skóry, którą należy kontynuować nawet po zakończonym leczeniu. Skóra jest bardzo wrażliwa i istnieje zawsze ryzyko nawrotu choroby. Dlatego bardzo ważne jest, aby wyeliminować wszystkie czynniki mające wpływ na pogorszenie stanu naszej cery.
- Stosujemy kosmetyki z filtrem słonecznym i unikamy dłuższego przebywania na słońcu;
- ochraniamy skórę twarzy przed działaniem czynników zewnętrznych;
- unikamy używek, jak alkohol i kawa;
- ograniczamy w diecie tłuste i pikantne potrawy;
- traktujemy skórę twarzy delikatnie – rezygnujemy z peelingów mechanicznych.